Recipients of Engineers PEI Awards

 

Engineering Award for Excellence

1985 - Arthur J. Hiscock, P.Eng.

1991 - Coles Associates Ltd.

1992 - James C. Johnson, P.Eng.

1993 - Hall & Stavert Limited

1994 - Locus Surveys Ltd.

1995 - Dr. Thomas E. Richardson, P.Eng.

1996 - D. Blair MacLauchlan, P.Eng.

1997 - SCI and SCJV (Confederation Bridge Project)

1998 - Brian Thompson, P.Eng.

1999 - Vernon McQuillan, P.Eng.

2000 - Malcolm Lodge, P.Eng.

2002 - Peter C. Toombs, P.Eng.

2003 - Douglas S. Wright, P.Eng.

2004 - J. Clark Baglole, P.Eng.

2007 - Carl Brothers, P.Eng.

2008 - Douglas Matheson, P.Eng.

2009 - Alisa Saciragic-Mrehic, P.Eng.

2011 - Gregory MacDonald, P.Eng.

2013 - Foster Millar, P.Eng.

2014 - PEI Energy Corporation

2015 - Peter Toombs, P.Eng.

 

Award for Engineering Achievement

2008 - PEI Energy Corporation:  East Point Wind Plant

2009 - Engineering Technologies Canada Ltd.:  Victoria Water and Waste Water Projects

2011 - Holland College/Justin Dunn, P.Eng.:  Holland College Cast Project

2012 - Coles Associates Ltd.:  QEH Ambulatory Care Centre

2013 - Maritime Electric Co. Ltd.:  Submarine Cable Repair Project

2014 - PEI Dept. of Transportation & Infrastructure Renewal:  TCH Realignment

Back to Top

Lieutenant Governor's Award for Engineering Achievement

(formerly the Award for Engineering Achievement)

2016 - Harbourside Engineering Consultants:  Hunt Club Pedestrian Bridge Project

Back to Top

Award for the Advancement of Diversity in the Engineering Profession

2015 - Christine MacKinnon, FEC, P.Eng.

 

Young Engineer Achievement Award

1989 - Ron DeHaan, P.Eng.

1990 - David Crandall, P.Eng.

1991 - Larry McQuaid, P.Eng.

1992 - Peter C. Toombs, P.Eng.

1993 - David Brown, P.Eng.

1994 - Douglas S. Wright, P.Eng.

1995 - Rodney G. Murray, P.Eng.

1997 - Bill C. Drost, P.Eng.

1998 - Donald McGinn, P.Eng.

1999 - Iain Galloway, P.Eng.

2001 - Kelly Galloway, P.Eng.

2002 - Kenneth G. Sampson, P.Eng.

2006 - Chris Jay, P.Eng.

2008 - Jody MacLeod, P.Eng.

2010 - Sean W. Wheeler, P.Eng.

2011 - Adam Clark, P.Eng.

2013 - Libby Osgood, P.Eng.

2014 - Adam Sandler, P.Eng.

Back to Top

Community Service Award

1989 - Wayne MacQuarrie, P.Eng.

1990 - Anthony Glencross, P.Eng.

1991 - Alan Aitken, P.Eng.

1992 - Rev. Charles A. MacDonald, P.Eng.

1993 - Jim Lea, P.Eng.

1994 - Foster Fisher, P.Eng.

1995 - George A. Trainor, P.Eng.

1996 - Frank E. Chaisson, P.Eng.

1997 - Allan R. Brown, P.Eng.

1998 - Douglas Johnston, P.Eng.

1999 - Dannie MacKinnon, P.Eng.

2000 - J. Clark Baglole, P.Eng.

2001 - Prof. Don Gillis, P.Eng.

2002 - Angus Orford, P.Eng.

2004 - Robert Sear, P.Eng.

2006 - Jeff Keefe, P.Eng.

2009 - Tyler Richardson, P.Eng.

2010 - Ken Sampson, P.Eng.

2012 - Patrick Hughes, P.Eng.

2013 - Amber Jadis, P.Eng.

Back to Top

Environmental Award

2011 - Garry MacDonald, P.Eng.

2012 - Dave Taylor, P.Eng.

2014 - The City of Summerside - MyPowerNet

Back to Top

Ralph L. Woodside Memorial Award for Service to the Profession

1989 - Don Himelman, P.Eng.

1990 - Don MacEwen, P.Eng.

1991 - Donald Champion, P.Eng.

1992 - Norman Stewart, P.Eng.

1993 - Donald J. Gillis, P.Eng.

1994 - Lea V. Windsor, P.Eng.

1995 - Wallace J. MacDonald, P.Eng.

1996 - Frank J.Callaghan, P.Eng.

1997 - Douglas A. Coles, P.Eng.

1998 - Ed Power, FEC, P.Eng.

1999 - Graeme Linkletter, FEC, P.Eng.

2000 - Robert L. Sear, FEC, P.Eng.

2003 - Wayne MacQuarrie, FEC, P.Eng.

2006 - Allan H. (Jake) Bartlett, FEC, P.Eng.

2007 - Brian Arsenault, FEC, P.Eng.

2008 - Frank D. Parslow, FEC, P.Eng.

2010 - Christine MacKinnon, FEC, P.Eng.

2011 - Ron LeBlanc, FEC, P.Eng.

2012 - Stephen Champion, P.Eng.

2013 - Nazmi Lawen, FEC, P.Eng.

2014 - Darrell Fisher, FEC, P.Eng.

Back to Top

Friend of the Profession Award

2002 - Harry MacLauchlan

2008 - Borden Boyles

2010 - Harry Snow

2013 - Joanne Landrigan

2014 - Darwin Woods

2015 - Dr. Alaa Abd-El-Aziz

Back to Top

Honorary Life Members

Frank J. Callaghan, P.Eng*

Frank Chaisson, FEC, P.Eng.

Donald Champion, P.Eng.

David A. Darby, FEC, P.Eng.*

Robert D. Donnelly, FEC, P.Eng.

Richard Farmer, FEC, P.Eng.*

Prof. Donald J. Gillis, P.Eng.*

Anthony Glencross, FEC, P.Eng.

Arthur J. Hiscock, P.Eng.

John D. MacDonald, P.Eng.

Prof. Don MacEwen, FEC, P.Eng.*

Norman MacLauchlan, P.Eng.

Wayne MacQuarrie, FEC, P.Eng.

Foch McNally, P.Eng.

Paul Newcombe, P.Eng.

Frank D. Parslow, FEC, P.Eng.

Julie Payette, ing.

Ed Power, FEC, P.Eng.*

Dr. Thomas E. Richardson, P.Eng.

Michael S. Schurman, P.Eng

Clive H. Stewart, FEC, P.Eng.

* Practising Member

Back to Top

Engineers Canada Fellowship

(arranged in order of year awarded)

Norman F. Stewart, FEC, P.Eng.

Robert D. Donnelly, FEC, P.Eng.

W.W. Stuart Veale, FEC, P.Eng.

Tom E. Richardson, FEC, P.Eng.

David A. Darby, FEC,P.Eng.

Frank J. Callaghan, FEC, P.Eng.

Art J. Hiscock, FEC, P.Eng.

H.E. Garth Jenkins, FEC, P.Eng.

Richard Farmer, FEC, P.Eng.

Clive Stewart, FEC, P.Eng.

Neil Flemming, FEC, P.Eng.

Jim Stavert, FEC, P.Eng.

Roy Drake, FEC, P.Eng.

Ken Montgomery, FEC, P.Eng.

Don MacEwen, FEC, P.Eng.

Anthony A. Glencross, FEC, P.Eng.

Jake Bartlett, FEC, P.Eng.

Ed Power, FEC, P.Eng.

Graeme Linkletter, FEC, P.Eng.

Clark Baglole, FEC, P.Eng.

Vernon McQuillan, FEC, P.Eng.

Donald J. Gillis, FEC, P.Eng.

Wallace MacDonald, FEC, P.Eng.

Douglas A. Coles, FEC, P.Eng.

Frank Chaisson, FEC, P.Eng.

Robert L. Sear, FEC, P.Eng.

Wayne MacQuarrie, FEC, P.Eng.

Kerry Taylor, FEC, P.Eng.

Alan Maynard, FEC, P.Eng.

Lloyd Cudmore, FEC, P.Eng.

Bill Drost, FEC, P.Eng.

Brian Arsenault, FEC, P.Eng.

Glenda MacKinnon Peters, FEC, P.Eng.

Peter Joostema, FEC, P.Eng.

Ron LeBlanc, FEC, P.Eng.

Christine MacKinnon, FEC, P.Eng.

Chris Dixon, FEC, P.Eng.

Bill Courtney, FEC, P.Eng.

Luc Van Hul, FEC, P.Eng.

Frank Parslow, FEC, P.Eng.

Darrell Fisher, FEC, P.Eng.

Mark Victor, FEC, P.Eng.

Nazmi Lawen, FEC, P.Eng.

John Greenan, FEC, P.Eng.

Ken Sampson, FEC, P.Eng.

Richard MacEwen, FEC, P.Eng.

Robert Hughes, FEC, P.Eng.

Sean Wheeler, FEC, P.Eng.

Back to Top